всі категорії
EN

Дізнайтеся більше про женьшень

Час публікації: 2023-03-28 переглядів: 168

Женьшень використовувався в Азії та Північній Америці протягом століть. Багато використовують його для поліпшення мислення, концентрації, пам'яті та фізичної витривалості. Його також використовують для лікування депресії, тривоги та природного лікування хронічної втоми. Відомо, що він зміцнює імунну систему, бореться з інфекціями та допомагає чоловікам з еректильною дисфункцією.

Корінні американці колись використовували корінь як стимулятор і засіб від головного болю, а також як засіб для лікування безпліддя, лихоманки та нетравлення. Сьогодні приблизно 6 мільйонів американців регулярно користуються доведеними перевагами женьшеню.


Що таке женьшень?

Існує 11 видів женьшеню, всі належать до роду Panax сімейства Araliaceae; Ботанічна назва Panax грецькою означає «все зцілює». Назва «женьшень» використовується для позначення як американського женьшеню (Panax quinquefolius), так і азіатського або корейського женьшеню (Panax ginseng). Справжня рослина женьшеню належить лише до роду Panax, тому інші види, такі як сибірський женьшень і женьшень-наслідний принц, мають зовсім інші функції.

Унікальні та корисні сполуки виду Panax називаються гінзенозидами, і зараз вони перебувають у стадії клінічних досліджень, щоб дослідити їх потенціал для медичного використання. І азіатський, і американський женьшень містять гінзенозиди, але вони містять різні типи в різних кількостях. Дослідження проводилися по-різному, і деякі експерти ще не впевнені, що є достатньо даних, щоб позначити медичні властивості женьшеню, але протягом століть люди вірили в його корисні сполуки та результати.


Харчова цінність женьшеню

Американський женьшень не готовий до використання, поки він не вирощується протягом приблизно шести років; У дикій природі він знаходиться під загрозою зникнення, тому тепер його вирощують на фермах, щоб захистити його від надмірного збирання. Американський женьшень має листя, які ростуть навколо стебла круглої форми. Квітки жовто-зелені, мають форму парасольки; Вони ростуть у центрі рослини і дають червоні ягоди. З віком у рослини з’являються зморшки навколо шиї — старі рослини цінніші та дорожчі, оскільки корисні властивості женьшеню більші в старих коренях.

Женьшень містить різні фармакологічні компоненти, включаючи серію тетрациклічних тритерпеноїдних сапонінів (гінзенозидів), поліацетиленів, поліфенольних сполук і кислих полісахаридів.


Доведені переваги женьшеню

1 Покращує настрій і зменшує стрес
Контрольоване дослідження, проведене в Дослідницькому центрі продуктивності мозку та харчування у Великобританії, включало 30 добровольців, які отримували три цикли лікування женьшенем і плацебо. Дослідження було проведено, щоб зібрати дані про здатність женьшеню покращувати настрій і психічні функції. Результати показали, що 200 міліграмів женьшеню протягом восьми днів уповільнили падіння настрою, але також сповільнили реакцію учасників на розумову арифметику. Доза 400 міліграмів покращила спокій і розумову арифметику протягом восьмиденного лікування.

Інше дослідження, проведене у відділі фармакології Центрального науково-дослідного інституту лікарських засобів, перевіряло вплив женьшеню Panax на щурів із хронічним стресом і виявило, що він має значні антистресові властивості та може використовуватися для лікування розладів, спричинених стресом». 100-міліграмова доза женьшеню Panax зменшує індекс виразки, вагу надниркових залоз і рівень глюкози в плазмі, що робить його потужним засобом лікування хронічного стресу та чудовим природним засобом від виразки та способом зцілення втоми надниркових залоз.

2. Покращує роботу мозку
Женьшень стимулює клітини мозку, покращує концентрацію та когнітивні функції
діяльності. Докази показують, що щоденний прийом кореня женьшеню Panax протягом 12 тижнів може покращити розумову працездатність у людей з хворобою Альцгеймера. Одне дослідження, проведене на кафедрі неврології Інституту клінічних досліджень у Південній Кореї, досліджувало ефективність женьшеню на когнітивні функції пацієнтів із хворобою Альцгеймера. Після лікування женьшенем учасники показали покращення, і ця висококласна тенденція тривала протягом трьох місяців. Після припинення лікування женьшенем поліпшення знизилися до рівнів контрольної групи.
Це свідчить про те, що женьшень діє як природне лікування Альцгеймера. Хоча необхідні додаткові дослідження на цю тему, одне попереднє дослідження показало, що поєднання американського женьшеню та гінкго білоба допомагає природним чином вилікувати СДУГ.

3. Має протизапальні властивості
Цікаве дослідження, проведене в Кореї, виміряло сприятливий вплив корейського червоного женьшеню на дітей після хіміотерапії або трансплантації стовбурових клітин для прогресуючого раку.

Дослідження включало 19 пацієнтів, які отримували 60 міліграм корейського червоного женьшеню щодня протягом одного року. Зразки крові збирали кожні шість місяців, і в результаті лікування цитокіни, або маленькі білки, які відповідають за надсилання сигналів у мозок і регуляцію росту клітин, швидко зменшилися, що було значною відмінністю від контрольної групи. Це дослідження показує, що корейський червоний женьшень має стабілізуючий ефект проти запальних цитокінів у дітей, хворих на рак після хіміотерапії.

Дослідження 2011 року, опубліковане в Американському журналі китайської медицини, проведене на щурах, також вимірювало вплив корейського червоного женьшеню на запальні цитокіни; Давши щурам 100 міліграмів екстракту корейського червоного женьшеню протягом семи днів, було доведено, що женьшень значно зменшив ступінь запалення — кореня більшості захворювань — і покращив пошкодження, яке вже було завдано мозку.

Інше дослідження на тваринах виміряло протизапальну дію женьшеню. Корейський червоний женьшень був протестований на його антиалергічні властивості на 40 мишах з алергічним ринітом, поширеним запальним захворюванням верхніх дихальних шляхів, яке зазвичай спостерігається у дітей і дорослих; Найбільш частими симптомами є закладеність, свербіж у носі та чхання. Наприкінці випробувань корейський червоний женьшень зменшив запальну реакцію носової алергічної реакції у мишей, продемонструвавши місце женьшеню серед найкращих протизапальних продуктів.

4. Допомагає при схудненні
Ще однією дивовижною перевагою женьшеню є його здатність працювати як природний пригнічувач апетиту. Це також прискорює ваш метаболізм і допомагає організму спалювати жир швидше. Дослідження, проведене в Центрі дослідження трав’яної медицини Танг у Чикаго, виміряло антидіабетичні ефекти та проти ожиріння ягід женьшеню Panax у дорослих мишей; Мишам вводили 150 міліграмів екстракту ягід женьшеню на кілограм маси тіла протягом 12 днів. На п'ятий день у мишей, які приймали екстракт женьшеню, рівень глюкози в крові натщесерце був значно нижчий. Через 12 днів толерантність до глюкози у мишей зросла, а загальний рівень глюкози в крові знизився на 53 відсотки. Лікувані миші також показали втрату ваги, починаючи з 51 грама і закінчуючи лікування на 45 грамах.

Подібне дослідження, проведене в 2009 році, показало, що женьшень Panax відіграє життєво важливу роль у ефекті проти ожиріння у мишей, що свідчить про клінічну важливість покращення лікування ожиріння та пов’язаних з ним метаболічних синдромів за допомогою женьшеню.

5. Лікує сексуальну дисфункцію
Прийом порошку корейського червоного женьшеню, здається, покращує сексуальне збудження та лікує еректильну дисфункцію у чоловіків. Систематичний огляд 2008 року включав 28 рандомізованих клінічних досліджень, які оцінювали ефективність червоного женьшеню для лікування еректильної дисфункції; Огляд надав переконливі докази використання червоного женьшеню, але дослідники вважають, що необхідні більш ретельні дослідження, щоб зробити остаточні висновки.

З 28 розглянутих досліджень шість повідомили про покращення еректильної функції при використанні червоного женьшеню в порівнянні з плацебо-контролем. Чотири дослідження перевіряли вплив червоного женьшеню на сексуальну функцію за допомогою анкет у порівнянні з плацебо, і всі дослідження повідомляли про позитивний ефект червоного женьшеню.

Дослідження, проведені в 2002 році на кафедрі фізіології медичної школи Університету Південного Іллінойсу, показують, що компоненти гінзенозиду женьшеню сприяють ерекції статевого члена, безпосередньо викликаючи розширення судин і розслаблення еректильної тканини. Саме вивільнення оксиду азоту з ендотеліальних клітин і периваскулярних нервів безпосередньо впливає на еректильну тканину.

Дослідження університету також показують, що женьшень впливає на центральну нервову систему і значно змінює діяльність мозку, що сприяє гормональній поведінці та секреції.

6. Покращує функцію легенів

Лікування женьшенем значно зменшило кількість бактерій у легенях, а дослідження за участю щурів показали, що женьшень може зупинити ріст муковісцидозу, поширеної легеневої інфекції. В одному дослідженні 1997 року щурам робили ін’єкції женьшеню, і через два тижні група, яка отримувала лікування, показала значно покращений бактеріальний кліренс з легенів.

Дослідження також показують, що ще одна перевага женьшеню полягає в його здатності лікувати захворювання легенів, що називається хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ), яка характеризується хронічно поганим повітряним потоком, який зазвичай погіршується з часом. Згідно з дослідженнями, пероральний прийом женьшеню Panax покращує функцію легенів і деякі симптоми ХОЗЛ.

7. Знижує рівень цукру в крові
Кілька досліджень показують, що американський женьшень знижує рівень цукру в крові у людей з діабетом 2 типу, діючи як природний засіб від діабету. Згідно з даними Медичного центру Університету Меріленда, одне дослідження показало, що люди з діабетом 2 типу, які приймали американський женьшень до або разом з напоєм з високим вмістом цукру, продемонстрували менше підвищення рівня глюкози в крові.

Інше дослідження, проведене відділом людської когнітивної нейронауки у Сполученому Королівстві, виявило, що женьшень Panax спричиняє зниження рівня глюкози в крові через годину після вживання глюкози, підтверджуючи, що женьшень має властивості глюкорегуляції.

Однією з основних проблем діабету 2 типу є недостатня чутливість організму до інсуліну. Одне дослідження показало, що корейський червоний женьшень покращує чутливість до інсуліну, що додатково пояснює здатність женьшеню знижувати рівень цукру в крові та допомагати тим, хто бореться з діабетом 2 типу.

8 Запобігає раку
Дослідження показали, що женьшень володіє потужними протипухлинними властивостями через його здатність пригнічувати ріст пухлин. Хоча необхідні додаткові дослідження з цього питання, звіти дійшли висновку, що саме поліпшення клітинного імунітету за участю Т-клітин і NK-клітин (клітин-кілерів), а також інших механізмів, таких як окислювальний стрес, апоптоз і ангіогенез, надають женьшеню його протипухлинні властивості.
Наукові огляди стверджують, що женьшень пом’якшує рак за допомогою протизапальних, антиоксидантних і апоптичних механізмів, щоб впливати на експресію генів і зупиняти ріст пухлини. Це показує, що женьшень може працювати як природне лікування раку. Ряд досліджень зосереджено на особливому впливі женьшеню на колоректальний рак, оскільки приблизно 1 з 21 людини в США захворіє на колоректальний рак протягом свого життя. Дослідники лікували клітини колоректального раку людини екстрактом ягід женьшеню, приготованим на пару, і виявили
антипроліфераційні ефекти становили 98 відсотків для HCT-1 і 16 відсотків для клітин SW-99. Коли дослідники протестували розпарений корінь американського женьшеню, вони виявили результати, які можна порівняти з результатами розпареного екстракту ягід.

9. Зміцнює імунну систему
Ще одна добре вивчена перевага женьшеню полягає в його здатності зміцнювати імунну систему, допомагаючи організму боротися з інфекціями та хворобами. Коріння, стебла та листя женьшеню використовуються для підтримки імунного гомеостазу та підвищення стійкості до хвороб або інфекцій.
Кілька клінічних досліджень показали, що американський женьшень покращує роботу клітин, які відіграють роль у імунітеті. Женьшень регулює кожен тип імунних клітин, включаючи макрофаги, природні клітини-кілери, дендритні клітини, Т-клітини та В-клітини.
Екстракти женьшеню виробляють антимікробні сполуки, які працюють як механізм захисту від бактеріальних і вірусних інфекцій. Дослідження показують, що поліацетиленові сполуки женьшеню ефективні проти бактеріальних інфекцій.
Дослідження за участю мишей показали, що женьшень зменшив кількість бактерій, присутніх у селезінці, нирках і крові. Екстракти женьшеню також захищали мишей від септичної смерті через запалення. Звіти показують, що женьшень також гальмує ріст багатьох вірусів, включаючи грип, ВІЛ і ротавірус.

10. Полегшення симптомів менопаузи
Неприємні симптоми, такі як припливи, нічна пітливість, перепади настрою, дратівливість, тривога, симптоми депресії, сухість піхви, зниження статевого потягу, збільшення ваги, безсоння та витончення волосся, як правило, супроводжують менопаузу. Деякі дані свідчать про те, що женьшень може допомогти зменшити їх тяжкість і частоту виникнення. Систематичний огляд рандомізованих клінічних досліджень виявив, що в трьох різних дослідженнях корейський червоний женьшень був ефективним для посилення сексуального збудження у жінок у період менопаузи, покращення самопочуття та загального стану здоров’я, одночасно зменшуючи симптоми депресії та краще покращуючи симптоми менопаузи за індексом Куппермана та менопаузою. Шкала оцінок порівняно з групою плацебо. Четверте дослідження не виявило істотної різниці в частоті припливів між групою женьшеню і плацебо.


Види женьшеню

Хоча родина Panax (азіатська та американська) є єдиними «справжніми» видами женьшеню через високий рівень активного інгредієнта гінзенозидів, існують інші адаптогенні трави, які мають подібні властивості, також відомі як родичі женьшеню.

Азіатський женьшень: Panax ginseng, є класичним і оригінальним, відомим протягом тисячоліть. Часто використовується для посилення в традиційній китайській медицині для тих, хто бореться з низьким ци, холодом і дефіцитом Ян, що може проявлятися як втома. Ця форма також може допомогти при слабкості, виснаженні, діабеті 2 типу, еректильній дисфункції та поганій пам’яті. Женьшень Panax в основному вирощується в гірському районі Чанбай провінції Цзілінь Китаю, Корейського півострова та Сибіру Росії. Основні райони виробництва китайського женьшеню знаходяться на західному схилі гори Чанбай та в регіоні, що залишився, тоді як основні райони виробництва корейського женьшеню знаходяться на сході та півдні гори Чанбай, з невеликою різницею в географічному середовищі та кліматі.

Американський женьшень: panax quinquefolius, росте в північних регіонах Північної Америки, включаючи Нью-Йорк, Пенсільванію, Вісконсін і Онтаріо, Канада. Доведено, що американський женьшень бореться з депресією, балансує рівень цукру в крові, підтримує травний дистрес, викликаний тривогою, покращує концентрацію уваги та зміцнює імунну систему. Для порівняння, американський женьшень є більш м’яким, ніж азіатський женьшень, але все ще дуже терапевтичний і зазвичай використовується для лікування дефіциту Інь замість дефіциту Ян.

Сибірський женьшень: eleutherococcus senticocus, росте в дикому вигляді в Росії та Азії, також відомий як просто елеутро, містить високий рівень елеутерозидів, які мають дуже схожі переваги з гінзенозидами, які містяться в женьшені panax. Дослідження показують, що сибірський женьшень може збільшити VO2 max для оптимізації серцево-судинної витривалості, зменшення втоми та підтримки імунітету.

Індійський женьшень: витанія сонна, також відома як ашваганда, є відомою травою в аюрведичній медицині для збільшення довголіття. Він має деякі переваги, подібні до класичного женьшеню, але також має багато відмінностей. Його можна приймати більше на довгостроковій основі, і було показано, що він покращує рівень гормонів щитовидної залози (ТСГ, Т3 і Т4), знімає тривогу, балансує кортизол, підвищує рівень холестерину, регулює рівень цукру в крові та покращує рівень фізичної форми.

Бразильський женьшень: pfaffia paniculata, також відомий як корінь суми, росте в дощових лісах Південної Америки і означає «для всього» португальською мовою через його різноманітні переваги. Корінь суми містить екдистерон, який підтримує здоровий рівень тестостерону у чоловіків і жінок, а також може підтримувати здоров’я м’язів, зменшувати запалення, боротися з раком, покращувати сексуальну активність і підвищувати витривалість.


Як знайти женьшень

Продукти женьшеню виготовляються з кореня та відгалужень, які називаються кореневими волосками. Ви можете знайти женьшень у висушеному, порошкоподібному вигляді, у формі капсул і таблеток.
Женьшень також доступний без трав у ряді комбінованих формул; однак майте на увазі, що продукти Panax ginseng не завжди відповідають їхнім заявам. Вміст продуктів, позначених як такі, що містять Panax ginseng, може сильно відрізнятися, і деякі можуть містити невелику кількість або взагалі не містити Panax ginseng.
Обов’язково уважно читайте етикетки інгредієнтів і завжди купуйте продукти від авторитетної та надійної компанії. Китай є основним виробником женьшеню у світі, на нього припадає 70–80% загального світового виробництва та 60% світового експорту.

Як приготувати чай з женьшенем

Хочете додати женьшень до свого щоденного раціону? Спробуйте самостійно приготувати чай з женьшеню.

У Китаї люди п'ють чай з женьшеню протягом 5,000 років. У китайській фітотерапії лікарі рекомендують дорослим старше 40 років випивати одну чашку чаю з женьшеню щодня.
Чай з женьшенем, як і добавки та екстракти женьшеню, використовуються для покращення розумових здібностей і пам’яті. Готуючи чай з женьшеню, спочатку виберіть тип женьшеню, який ви хочете використовувати: американський (який краще в спекотні місяці) або корейський (краще в холодні місяці). Ви можете придбати женьшеневий чай в пакетиках у місцевому продовольчому магазині, але приготувати його самостійно з кореня рослини – найкорисніша форма.

● Ви можете використовувати свіжий корінь, але його може бути важко знайти, тому використання розведеного або сухого кореня теж підійде.

● Почніть з очищення кореня, якщо ви його використовуєте.

● Візьміть 1 столову ложку кореневої стружки або подрібненого в порошок кореня і покладіть у металевий посуд
чайна кулька або фільтр.

● Доведіть воду до кипіння, а потім вимкніть її — дайте воді охолонути протягом 2–3 хвилин.

● Налийте воду в чайну чашку та опустіть чайну кульку або фільтр у чашку; Дайте йому настоятися 5 хвилин або довше.

● Випивши чай, ви навіть можете з’їсти стружку женьшеню, щоб оптимізувати користь для здоров’я.


Рекомендовані дози женьшеню

У наукових дослідженнях вивчені такі дози женьшеню:

● Для діабету 2 типу звичайна ефективна доза становить 200 міліграмів на добу. 

● Для еректильної дисфункції 900 міліграмів женьшеню Panax тричі на день – це те, що дослідники знайшли корисним.

● При передчасній еякуляції застосовуйте SS-крем, що містить Panax ginseng та ін.
інгредієнтів, на пеніс за годину до статевого акту і змити перед статевим актом.

● При стресі, напрузі або втомі приймайте 1 грам женьшеню щодня або 500 міліграмів двічі на день.


Можливі побічні ефекти та взаємодії

Побічні ефекти від женьшеню, як правило, легкі. У деяких людей женьшень може діяти як стимулятор, тому може викликати нервозність і безсоння (особливо у великих дозах). Тривале вживання або високі дози женьшеню можуть викликати головні болі, запаморочення та болі в животі. Жінки, які регулярно вживають женьшень, можуть відчувати зміни менструального циклу, а також були повідомлення про алергічні реакції на женьшень.

Враховуючи відсутність доказів щодо його безпеки, женьшень не рекомендується дітям, жінкам, які вагітні або годують груддю.

Женьшень може впливати на рівень цукру в крові, тому люди, які приймають ліки від діабету, не повинні вживати женьшень, попередньо не проконсультувавшись зі своїм лікарем. Женьшень може взаємодіяти з варфарином і деякими ліками від депресії; Кофеїн може посилити стимулюючу дію женьшеню.

Існує певна стурбованість, що женьшень Panax посилює симптоми аутоімунних захворювань, таких як РС, вовчак та ревматоїдний артрит, тому пацієнти з цими захворюваннями повинні проконсультуватися зі своїм лікарем до та під час прийому цієї добавки. Він також може перешкоджати згортанню крові, і його не слід приймати людям із кровотечею. Люди, які перенесли трансплантацію органів, можуть не захотіти приймати женьшень, оскільки це може збільшити ризик відторгнення органів. (29)

Женьшень може взаємодіяти з чутливими до жіночих гормонів захворюваннями, такими як рак молочної залози, рак матки, рак яєчників, ендометріоз і міома матки, оскільки він має естроген-подібний ефект. (29)

Женьшень може взаємодіяти з такими ліками:

● Ліки від цукрового діабету
● Ліки, що розріджують кров
● Антидепресанти
● Антипсихотичні препарати
● Морфін

Надмірне вживання женьшеню може призвести до синдрому зловживання женьшенем, який асоціюється з афективними розладами, алергією, серцево-судинною та нирковою токсичністю, кровотечею з статевих органів, гінекомастією, гепатотоксичністю, гіпертонією та репродуктивною токсичністю.

Щоб уникнути побічних ефектів женьшеню, деякі експерти радять не приймати женьшень довше трьох-шести місяців. У разі потреби ваш лікар може порекомендувати вам зробити перерву, а потім знову почати приймати женьшень протягом кількох тижнів або місяців.

1

Гарячі категорії